A hulladékhasznosítással előállított fedőanyag sikeres
Almásfüzitőn arra vállalkoztunk, hogy az egykori Almásfüzitői Timföldgyár hét zagykazettáját porzás-mentesítsük. A helyiek életét sok-sok éven át megkeserítette a mindent belepő, szálló vörös por. Vörösek voltak a házfalak, az út, a száradni kiteregetett ruha. Ennek mára már csak az emléke maradt.
A nyolcvanas évekig a Timföldgyár több sikertelen kísérletet tett a környezeti károk megszüntetésére, egyes tározók lefedésére, tájba illesztésére. A rekultivációra használt termőtalajok néhány év alatt elszikesedtek. A bontási hulladékokkal és ipari melléktermékekkel végzett kísérletek sem jártak kielégítő környezetvédelmi eredménnyel.
A vörösiszap lefedésére a legalkalmasabb anyagnak a cégünk által kifejlesztett biodegradációs eljárást alkalmazó hulladékhasznosítási technológiával elő állított fedőanyag bizonyult. 1986 óta hat tározót teljesen, a még lefedés alatt lévő hetediknek a 80%-át rekultiváltunk. A teljes terület kiporzása az 1990-es évek vége óta minimális, a természetes értékek között mozog.
A talaj és a talajvíz állapota a terület rendezésének, a tározók lefedésének kedvező hatásai eredményképpen folyamatosan javul. Egyes szennyező komponensek teljesen megszűntek, több komponens tekintetében trendszerű csökkenés tapasztalható.
A tározók területén és környezetében pionír fajok élnek, amelyek jól mutatják, hogy az élővilág kezdi visszafoglalni a területet.
A terület átfogó tényfeltárási vizsgálata kimutatta, hogy a hulladékhasznosítási tevékenység nem veszélyezteti az élőhelyet. A Duna-part élőhelyeire nézve a rekultiváció szintén pozitív hatású. A tapasztalatok szerint a régebb óta nem bolygatott területekre a madárvilág lassan visszatelepül, a fajszám folyamatosan növekszik, a terület természetessége emelkedő tendenciát mutat. A tározók közelében lévő Natura 2000 terület jelölő fajaira, élőhelyeire nem mutatható ki kedvezőtlen hatás a hulladékkezelési tevékenység miatt. A rekultiváció során végzett növénytelepítés szintén kedvező hatású. A rekultivált területek vadállományának vizsgálata nem mutatott ki negatív hatásokat.