Biológiai lebontás alkalmazása hulladékhasznosításhoz
A TKV által a vörösiszap-tározók pormentesítésére előállított és felhasznált fedőanyag természetes eredetű fedőanyagokat (termőtalajt) vált ki. A technológia célja egy új termék előállítása annak érdekében, hogy megfelelő összetételű, talajszerű tulajdonságokkal bíró (szerves anyag tartalom, vázszerkezet, szemcseméret, tápanyagok, ásványi anyagok stb.) fedőréteg keletkezzen, amely megfelel a növénytelepítés feltételrendszerének is.
Az előállítandó fedőanyagnak meghatározott alkotó elemekkel kell rendelkeznie. Ilyen anyag önmagában nem létezik, ezt különféle komponensekből elő kell állítani. Ezek az alkotóelemek eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek, de ahhoz, hogy a termékben a kívánt összetétel alakuljon ki, megfelelő arányban kell felhasználni azokat.
A rekultivációs fedőanyagot úgynevezett biodegradációs eljárással alakítjuk ki. A rekultivációs fedőanyag egyik fontos összetevője a szerves és nem szerves hulladék. A beérkező hulladékból kiválogatjuk a folyamatban nem használható anyagokat (pl: kő, fémhulladék), és deponáljuk a más jellegű felhasználásig, vagy feljogosult hulladékkezelőnek adjuk át.
A talajképzési folyamat megvalósításához, a vázszerkezet, a porozitás és megfelelő összetétel, továbbá a biológiai lebontás beindítása érdekében állítjuk össze a különböző paraméterű hulladékok keverékét és oltóanyagot adunk hozzá. Az előkészített anyagot prizmákban tároljuk, továbbá a szikkasztás és a lebontáshoz szükséges levegőztetés érdekében meghatározott időnként áthalmozzuk. A talajképződési folyamat végén, kizárólag a hatóság által ellenőrzött rekultivációs fedőanyagot terítjük a vörösiszap felszínére.