A hulladékok használata, mint másodlagos nyersanyag kiemelt környezetvédelmi cél
A TKV a vörösiszap tározók lefedéséhez egy olyan anyagot alkalmaz, amely helyettesíti a termőföldet, védve ezzel az értékes mezőgazdasági területeket. Ezt az anyagot hulladékokból állítjuk elő, amelyek a kezelést követően válnak alkalmassá a talaj helyettesítésére.
A fedőréteg előállításához minőségi alapanyagokra van szükségünk, azaz olyan jellemzőjű hulladékokra, amelyek a folyamat végén a természetes talajhoz hasonló tulajdonságokkal rendelkező anyag jön létre, amely alkalmas vegetáció telepítéséhez.
A feldolgozott hulladék szerves és szervetlen anyagokból áll. A szerves anyagok a biodegradáció során lebomlanak, a szervetlen anyagok a készülő fedőanyag vázszerkezetét alkotják. A technológiában nem hasznosítható, kiválogatott hulladékot, göngyöleget feljogosított hasznosítóba vagy ártalmatlanítóba szállítjuk.
A munka során csak olyan anyagokat használunk fel, amelyek alkalmasak arra, hogy belőlük a szabványoknak megfelelő, rekultivációs fedőanyag jöjjön létre. A speciális eljárás biodegradáció során a veszélyes anyagok is lebomlanak. Hasonló folyamatok játszódnak le, mint a természetben, csak jóval gyorsabban, ellenőrzött körülmények között, ipari méretekben.
A hasznosítás során előállított anyag csak minősítés után, egyedi engedéllyel hasznosítható fedőanyag, így alkalmazása csak megfelelő hatósági kontrol mellett valósulhat meg, teljesítve az elővigyázatosság elvét.
Az engedélyezett hulladékok nagyságrendileg 50 féle anyagot jelentenek, melyeket származásuktól függően különböző EWC kód alá sorol a törvény. Az általunk használt hulladékok főbb csoportjai:
- olaj tartalmú pl. olajjal szennyezett föld, autómosó olajos iszapja;
- magas szerves anyag tartalmú pl.: szennyvíziszap;
- könnyen bomló szerves hulladék pl.: biohulladék vagy zöldhulladék, élelmiszeripari hulladék;
- ásványi szervetlen pl.: pernye, füstgáztisztítási hulladék, kőpor, mésziszap;
- egyéb pl.: csapadékvíz.